Ales 2013 İlkbahar Soruları


| 23 Eylül 2013 | 0 Yorum

Ales 2013 İlkbaharALES 2013 SORULARI CEVAPLARI İLKBAHAR DÖNEMİ ALES 2013 Yılı ilkbahar dönemi soruları cevapları. ALES sınavında 2013 yılında nasıl sorular çıkmıştır. Üç basamaklı 2AB doğal sayısının iki basamaklı AB doğal sayısına bölümünden elde edilen bölüm 15, kalan ise B’dir. Buna göre, A+B  toplamı kaçtır?

A) 5                 B) 6                 C) 7                 D)8                 E)9

Bir çiftçi, her gün aynı sayıda fidan dikerek bahçesini ağaçlandırmıştır. Bu çiftçinin bahçesine; ilk 3 günde diktiği fidanların sayısı, diktiği tüm fidanların sayısının üçte biridir. İlk 7 günde diktiği fidanların sayısı ise diktiği tüm fidanların sayısının 80 eksiğidir. Buna göre, bu çiftçi bahçesine toplam kaç fidan dikmiştir?

A) 270            B) 360             C) 480             D) 540            E) 720

Şeker oranı % 12 olan 10 kg un-şeker karışımına 1 kg şeker ekleniyor. Son durumda karışımın şeker oranı yüzde kaçtır?

A) 18              B) 20               C) 22               D) 24              E) 25

Bir miktar para, bankaya yıllık % A faiz oranı ile yatırılırsa bir yıl sonunda 200 TL, yıllık % (A-2) faiz oranı ile yatırılırsa bir yıl sonunda 100 TL faiz getiriyor. Buna göre, A kaçtır?

A) 4                B) 5                 C) 8                 D) 10              E) 12

Can ve Dilek, bilyelerinin beşer anesini bir arkadaşlarına veriyor. Daha sonra Can ve Dilek, kalan bilyelerini aralarında eşit olarak paylaşıyor. Can’ın başlangıçta 42, son durumda ise 25 bilyesi olduğuna göre, Dilek’in başlangıçta kaç bilyesi vardır?

A) 16              B) 17               C) 18               D) 19              E) 20

Sabit hızlarla ilerleyen uzaktan kumandalı A ve B araçları 120 metrelik bir parkurda düzenlenen yarışa ynı anda başlıyor. A aracı 45 metre ilerlediğinde B aracı, A aracının 1 saniye önce bulunduğu noktada oluyor. A aracı yarışı 8 saniyede bitirdiğine göre, B aracı yarışı kaç saniyede bitirir?

A) 10              B) 10,5            C) 12               D) 12,5           E) 15

Geçen hafta İznik’teydim. İznik’i; Güney Marmara’da, göl kıyısında, küçük ve sevimli bir kasaba diye anlatırsam ona haksızlık etmiş olurum. Bu haksızlık, kullandığım sözcüklerden kaynaklanmaz, onlarda bir yanlışlık yoktur. Göl kıyısındadır, sevimlidir, küçüktür. —- İznik böyle anlatılamaz. Bu yazımda “geçmişiyle büyük” İznik’i anlatmaya başlayınca haklı olduğumu göreceksiniz. Parçadaki boşluğu anlam bakımından en uygun biçimde tamamlayan seçeneği bulunuz.

A) Bunlar da önemlidir.

 

B) Doğal güzelliklerini göz ardı etmemem gerekir.

 

C) Peki çinileriyle ünlü değil midir?

 

D) Hepsi doğrudur ama çok eksiktir.

 

E) Ama bir gezgin için bunlar yeterli midir?

Etiketler: , , ,

Kategori: Ales BilgilendirmeBilgi: (Yazar Hakkında)

 

Yorumlar (0)

Link to URL | Yorumlar RSS

There are no comments yet. Why not be the first to speak your mind.

Yorum Yazın